- Series 234000 Double Cup
- 21 1/4" OD x 4" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
- w/Oil Holes and Groove
| Material | Steel |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Double Cup |
| Cup Width | 4 in |
| Radial Rating | 54108 lbf |
| K Factor | 1.226307 |
| Bearing Type | Double Cup |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Special Features | w/Oil Holes and Groove |
| Series | 234000 |
| O.D. | 21.25 in |
| Weight | 54.324 LB |
| EAN or UPC | 53893531861 |

