- 23600 Series Single Cone
- 1.3780" Straight Bore
- 1 1/16" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| Cone Width | 1.0625 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 1.378 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| K Factor | 1.581381 |
| Radial Rating | 4826.8 lbf |
| Cone Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Series | 23600 |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 0.7 LB |
| EAN or UPC | 53893207575 |

