- 2300 Series Single Cone
- 1" Straight Bore
- 0.9750" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cone Width | 0.975 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| I.D. | 1 in |
| Tolerance | Standard |
| Series | 2300 |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Enclosure | Open |
| Cone Type | Single Cone |
| K Factor | 2.522651 |
| Radial Rating | 3438.5 lbf |
| Weight | 0.445 LB |
| EAN or UPC | 53893114347 |

