- 150 mm ID x 250 mm OD x 100 mm Wide, Straight Bore, Unsealed, Normal Clearance (C0), Steel Cage
applications
- Pulp and paper mills
- Construction and mining equipment
- Metal mills
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Shaker Screen Bearing |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 250 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (Equiv. to RBEC 1) |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| I.D. | 150 mm |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.080 in |
| Limiting Speed - Grease | 830 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 1100 rpm |
| Enclosure | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Spherical Radial |
| Ring Modification | W800 - Combination of W22 & W88 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 40.8 LB |
| EAN or UPC | 87796151918 |

