- Series 24700 Double Cup
- 3" OD x 1 9/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| Cup Type | Double Cup |
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.487831 |
| I.D. | N/A |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| O.D. | 3 in |
| Radial Rating | 4076.4 lbf |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 1 9/16 in |
| Series | 24700 |
| Enclosure | N/A |
| Bearing Type | Double Cup |
| Weight | 0.78 LB |
| EAN or UPC | 53893208978 |

