- Series 24700 Single Cup
- 3" OD x 13/16" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Tolerance | Precision |
| Cup Width | 13/16 in |
| O.D. | 3 in |
| Series | 24700 |
| Cone Width | N/A |
| I.D. | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| Weight | 0.425 LB |
| EAN or UPC | 53893209098 |

