- 2400 Series Single Cone
- 1" Straight Bore
- 15/16" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.723229 |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| I.D. | 1 in |
| Series | 2400 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Radial Rating | 3647.8 lbf |
| O.D. | N/A |
| Cup Width | N/A |
| Cone Width | 0.9375 in |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.669 LB |
| EAN or UPC | 53893116037 |

