- Tapered Roller Bearing Set
- 1 5/8" ID x 3" OD x 1" Wide
- Class 0
| Series | 24700 |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Static Load Rating [Max] | 20100 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Cone Width | 0.9063 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 4080 lbf |
| I.D. | 1 5/8 in |
| Housing Shoulder Diameter | 2.83 in |
| Assembly | TS |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| O.D. | 3 in |
| Cup Width | 0.8125 in |
| K Factor | 1.49 |
| Weight | 1.057 LB |
| EAN or UPC | 53893209715 |

