- Series 2500 Double Cup
- 2 3/4" OD x 2 1/4" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| K Factor | 2.135666 |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Cup Type | Double Cup |
| Bearing Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 2.25 in |
| Radial Rating | 4518.2 lbf |
| O.D. | 2.75 in |
| Series | 2500 |
| Weight | 1.237 LB |
| EAN or UPC | 53893116754 |

