- Series 2500 Single Cup
- 2.836" OD x 3/4" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Origin | Cups |
| Series | 2500 |
| Cup Width | 3/4 in |
| Radial Rating | 4518.2 lbf |
| Bearing Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| K Factor | 2.135666 |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 2.836 in |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Single Cup |
| Weight | 0.46 LB |
| EAN or UPC | 53893116884 |

