- Series 25500 Single Cup
- 3.270" OD x 3/4" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Precision |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 3.27 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Material | Steel |
| Cup Width | 3/4 in |
| Series | 25500 |
| Cone Width | N/A |
| Weight | 0.439 LB |
| EAN or UPC | 53893213866 |

