- Series 25500 Single Cup
- 3.270" OD x 0.7525" Wide
- 0.080" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 4884.1 lbf |
| Series | 25500 |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | N/A |
| K Factor | 1.744459 |
| Origin | Cups |
| O.D. | 3.27 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Cup Width | 0.7525 in |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Enclosure | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| Weight | 0.45 LB |
| EAN or UPC | 53893213972 |

