- 2500 Series Single Cone
- 1 1/8" Straight Bore
- 0.9980" Wide
- 0.090" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Cone Width | 0.998 in |
| Cup Width | N/A |
| K Factor | 2.135666 |
| Origin | Cones |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.090 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 2500 |
| Radial Rating | 4518.2 lbf |
| O.D. | N/A |
| I.D. | 1 1/8 in |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 0.68 LB |
| EAN or UPC | 53893117430 |

