- Series 26800 Single Cup
- 3.150" OD x 3/4" Wide
- 0.050" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Tolerance | Standard |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 3/4 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.05 in |
| O.D. | 3.15 in |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| K Factor | 1.831983 |
| Series | 26800 |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| Radial Rating | 4915.8 lbf |
| Weight | 0.43 LB |
| EAN or UPC | 53893224886 |

