- Tapered Roller Bearing Set
- 1.688" ID x 3.156" OD x 1" Wide
- Class 2 (Standard)
| Tolerance | Class 2 (Standard) |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. | 3.156 in |
| Cup Width | 13/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 24800 lbf |
| One-Row Radial Rating C90 | 4920 lbf |
| I.D. | 1.688 in |
| Assembly | TS |
| K Factor | 1.83 |
| Housing Shoulder Diameter | 2.91 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Cone Width | 1 in |
| End Play | 0.004 in |
| Series | 26800 |
| Weight | 2.67 LB |
| EAN or UPC | 53893225937 |

