- Tapered Roller Bearing Set
- 3 1/4" ID x 4 15/16" OD x 0.4062" Wide
- Class 0
| One-Row Radial Rating C90 | 6320 lbf |
| Series | 27600 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 3 1/4 in |
| Static Load Rating [Max] | 39900 lbf |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Assembly | TSF |
| O.D. | 4.9375 in |
| Cup Width | 0.7813 in |
| Housing Shoulder Diameter | 4.84 in |
| Cone Width | 1 in |
| K Factor | 1.4 |
| Weight | 2.452 LB |
| EAN or UPC | 53893227191 |

