- 27600 Series Single Cone
- 3 1/4" Straight Bore
- 1" Wide
- 0.140" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.404131 |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Cone Width | 1 in |
| Material | Steel |
| Series | 27600 |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 6324.3 lbf |
| Cup Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| I.D. | 3 1/4 in |
| Origin | Cones |
| O.D. | N/A |
| Enclosure | Open |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 1.58 LB |
| EAN or UPC | 53893227092 |

