- 28500 Series Single Cone
- 2" Straight Bore
- 1" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bore Type | Round Bore |
| Series | 28500 |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| I.D. | 2 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.54836 |
| Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Cone Width | 1 in |
| Radial Rating | 5339.2 lbf |
| O.D. | N/A |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 1.056 LB |
| EAN or UPC | 53893232126 |

