| Inch/Metric | Inch |
| O.D. | 2.328 in |
| Flange Width | 0.251 in |
| I.D. | 1.25 in |
| Tolerance | Class 4 (Standard) |
| Rows of Balls | Single |
| Cone Width | 0.66 in |
| Flange Width [Max] | 0.251 in |
| Cup Width | 0.665 in |
| Bearing Type | Flanged Assembly |
| Weight | 0.593 LB |
| EAN or UPC | 53893232768 |

