- Series 2900 Single Cup
- 3.346" OD x 13/16" Wide
- 0.050" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| O.D. | 3.346 in |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 5036.5 lbf |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 13/16 in |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.05 in |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Series | 2900 |
| K Factor | 1.688918 |
| Cup Type | Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| Weight | 0.49 LB |
| EAN or UPC | 53893122564 |

