- Series 2900 Single Cup
- 3 7/16" OD x 7/8" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Series | 2900 |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 3.4375 in |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| Tolerance | Precision |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 7/8 in |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 0.7 LB |
| EAN or UPC | 53893122700 |

