- 29500 Series Single Cone
- 2.3622" Straight Bore
- 1" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Bearing Type | Single Cone |
| I.D. | 2.3622 in |
| Series | 29500 |
| Material | Steel |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Cone Width | 1 in |
| Cup Width | N/A |
| Enclosure | Open |
| Cone Type | Single Cone |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 1.27367 |
| O.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 5945.1 lbf |
| Weight | 1.533 LB |
| EAN or UPC | 53893237350 |

