- Tapered Roller Bearing Set
- 2 1/2" ID x 4 1/4" OD x 1" Wide
- Class 0
| One-Row Radial Rating C90 | 5950 lbf |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Series | 29500 |
| Cone Width | 1 in |
| O.D. | 4.25 in |
| Cup Width | 3/4 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Assembly | TS |
| Static Load Rating [Max] | 36300 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| K Factor | 1.27 |
| Housing Shoulder Diameter | 4.06 in |
| I.D. | 2 1/2 in |
| Weight | 2.131 LB |
| EAN or UPC | 53893237671 |

