- Timken TDO assembly
- consists of 2-29685 cone, 1-29622D cup
- Precision Tolerance
| Assembly | TDO |
| Series | 29600 |
| I.D. | 2 7/8 in |
| O.D. | 4.4995 in |
| Static Load Rating [Max] | 74400 lbf |
| K Factor | 1.2 |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 4.65 LB |
| EAN or UPC | 53893241302 |
| Assembly | TDO |
| Series | 29600 |
| I.D. | 2 7/8 in |
| O.D. | 4.4995 in |
| Static Load Rating [Max] | 74400 lbf |
| K Factor | 1.2 |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 4.65 LB |
| EAN or UPC | 53893241302 |