- Tapered Roller Bearing Set
- 1 11/16" ID x 3 7/16" OD x 1 1/16" Wide
- Class 0
| Cone Width | 1.0082 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Assembly | TS |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| I.D. | 1 11/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 26200 lbf |
| O.D. | 3.4375 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 5040 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 3.19 in |
| Series | 2900 |
| K Factor | 1.69 |
| Cup Width | 7/8 in |
| Weight | 1.743 LB |
| EAN or UPC | 53893122830 |

