- Series 29800 Double Cup
- 12 3/4" OD x 2" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | 12.75 in |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 2 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 8628.9 lbf |
| Bearing Type | Double Cup |
| K Factor | 1.686677 |
| Cup Type | Double Cup |
| Cone Width | N/A |
| Series | 29800 |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 10.29 LB |
| EAN or UPC | 53893242804 |

