- 2.048" Shaft Diameter
- 2.728" Housing Bore
- 0.590" Width
- Special Construction
- Internal
| Cover/Compensation Ring/Plate Required | No |
| Seal Design | Assembled Design |
| Construction | Special |
| Temperature Range [Max] | 225 °F |
| Seal Application | General Purpose |
| Misalignment & Runout (In. @ Feet Per Minute) | 0.005 |
| Surface Speed [Nom] | 2,000 ft/min |
| Housing Bore Dia. | 2.728 in |
| Lip Type | Special Construction |
| Lip Material | Nitrile |
| Inch/Metric | Inch |
| Lip Style | Internal |
| Spring Material | N/A |
| Temperature Range [Min] | -40 °F |
| Shaft Dia. | 2.048 in |
| Pressure | 0 psi |
| Case Construction | Special Construction |
| Weight | 0.084 LB |
| EAN or UPC | 53893464213 |

