- Series 3100 Single Cup
- 2.836" OD x 15/16" Wide
- 0.110" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| O.D. | 2.836 in |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.11 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | 15/16 in |
| Series | 3100 |
| Radial Rating | 5114.2 lbf |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.75647 |
| Weight | 0.5 LB |
| EAN or UPC | 53893123844 |

