- Tapered Roller Bearing
- 55 mm Inside Diameter
- 90 mm Outside Diameter
- 23 mm Cone Width
| Rows of Balls | Single |
| Cone Width | 1.0594 in |
| Inch/Metric | Inch, Metric |
| O.D. | 90 mm |
| Cup Width | 17.5 mm |
| Inside Dia. | 55 mm |
| Bearing Type | Assembly, Cone |
| I.D. | 2 1/8 in |
| Tolerance | Class 2 (Pinion) |
| Outside Dia. | 90 mm |
| Weight | 1.258 LB |
| EAN or UPC | 53893824369 |

