- Series 31A Single Cup
- 2.405" OD x 0.4688" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| O.D. | 2.405 in |
| Radial Rating | 0 lbf |
| Cone Width | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| Material | Steel |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cup Width | 0.4688 in |
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.069868 |
| Series | 31A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Weight | 0.208 LB |
| EAN or UPC | 53893001661 |

