- Series 335 Single Cup
- 3.150" OD x 0.7018" Wide
- 0.050" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| Origin | Cups |
| Cup Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 335 |
| Cup Width | 0.7018 in |
| Material | Steel |
| Tolerance | Precision |
| I.D. | N/A |
| O.D. | 3.15 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.05 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Weight | 0.335 LB |
| EAN or UPC | 53893007731 |

