- Tapered Roller Bearing Set
- 2 7/8" ID x 4 5/8" OD x 1 3/16" Wide
- Class 0
| I.D. | 2 7/8 in |
| Static Load Rating [Max] | 44300 lbf |
| Housing Shoulder Diameter | 4.41 in |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Cone Width | 1 3/16 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 7470 lbf |
| K Factor | 1.34 |
| Cup Width | 15/16 in |
| O.D. | 4.625 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Assembly | TS |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| Series | 33000 |
| Weight | 2.608 LB |
| EAN or UPC | 53893263199 |

