- Series 33000 Single Cup
- 4.724" OD x 0.9230" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Origin | Cups |
| K Factor | 1.340324 |
| Cone Width | N/A |
| Cup Width | 0.923 in |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Series | 33000 |
| I.D. | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| Enclosure | N/A |
| Radial Rating | 7466.2 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 4.724 in |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Weight | 1.31 LB |
| EAN or UPC | 53893264103 |

