- 3300 Series Single Cone
- 1 9/16" Straight Bore
- 1.1960" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 6201.9 lbf |
| Bearing Type | Single Cone |
| Enclosure | Open |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| I.D. | 1 9/16 in |
| Origin | Cones |
| Cup Width | N/A |
| Material | Steel |
| O.D. | N/A |
| Bore Type | Round Bore |
| K Factor | 2.139192 |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | 1.196 in |
| Series | 3300 |
| Cone Type | Single Cone |
| Weight | 0.95 LB |
| EAN or UPC | 53893126319 |

