- Series 3400 Single Cup
- 3.156" OD x 15/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 5648.6 lbf |
| O.D. | 3.156 in |
| Series | 3400 |
| Enclosure | N/A |
| Cone Width | N/A |
| K Factor | 1.598393 |
| Origin | Cups |
| Tolerance | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| Cup Type | Single Cup |
| Cup Width | 15/16 in |
| Weight | 0.566 LB |
| EAN or UPC | 53893126685 |

