- Series 3400 Double Cup
- 3 1/4" OD x 2 3/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| O.D. | 3.25 in |
| Bearing Type | Double Cup |
| K Factor | 1.598393 |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 5648.6 lbf |
| Origin | Cups |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | N/A |
| Series | 3400 |
| Cup Type | Double Cup |
| Material | Steel |
| Enclosure | N/A |
| Cup Width | 2 3/16 in |
| Weight | 1.607 LB |
| EAN or UPC | 53893126739 |

