- Tapered Roller Bearing Set
- 3" ID x 4.781" OD x 0.9688" Wide
- Class 0
| Housing Shoulder Diameter | 4.57 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.140 in |
| O.D. | 4.781 in |
| One-Row Radial Rating C90 | 5510 lbf |
| Tolerance | Class 0 (High-Precision) |
| Cup Width | 11/16 in |
| Cone/Cup | Cup/Cone |
| Cone Width | 0.906 in |
| K Factor | 1.3 |
| Series | 34000 |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| Assembly | TS |
| I.D. | 3 in |
| Static Load Rating [Max] | 30600 lbf |
| Weight | 2.082 LB |
| EAN or UPC | 53893268354 |

