- Series 34000 Single Cup
- 4.724" OD x 0.6299" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Width | 0.6299 in |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| Series | 34000 |
| Radial Rating | 5514.6 lbf |
| I.D. | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Cup Type | Single Cup |
| Origin | Cups |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 4.724 in |
| K Factor | 1.2952 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Weight | 0.52 LB |
| EAN or UPC | 53893269177 |

