- Series 34000 Single Cup
- 4.781" OD x 0.8600" Wide
- 0.080" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| I.D. | N/A |
| Radial Rating | 5514.6 lbf |
| Cup Type | Single Cup |
| Bearing Type | Single Cup |
| O.D. Type | Straight |
| Cone Width | N/A |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| Enclosure | N/A |
| Cup Width | 0.86 in |
| O.D. | 4.781 in |
| K Factor | 1.2952 |
| Series | 34000 |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 0.729 LB |
| EAN or UPC | 53893269504 |

