- Series 355 Single Cup
- 3.548" OD x 0.8586" Wide
- 0.090" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cup Type | Single Cup |
| Radial Rating | 4416.7 lbf |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.09 in |
| K Factor | 1.906863 |
| Bearing Type | Single Cup |
| Tolerance | Standard |
| Series | 355 |
| Cone Width | N/A |
| I.D. | N/A |
| Cup Width | 0.8586 in |
| O.D. Type | Straight |
| O.D. | 3.548 in |
| Enclosure | N/A |
| Material | Steel |
| Weight | 0.7 LB |
| EAN or UPC | 53893009872 |

