- Series 355 Single Cup
- 3.543" OD x 0.9055" Wide
- 0.080" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Series | 355 |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Rating | 4416.7 lbf |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.08 in |
| Enclosure | N/A |
| K Factor | 1.906863 |
| Origin | Cups |
| O.D. | 3.543 in |
| Cup Width | 0.9055 in |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| Tolerance | Standard |
| Weight | 0.761 LB |
| EAN or UPC | 53893009957 |

