- Series 3500 Single Cup
- 3 5/16" OD x 15/16" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| O.D. Type | Straight |
| Cup Width | 0.9375 in |
| Tolerance | Standard |
| Cone Width | N/A |
| O.D. | 3.3125 in |
| Material | Steel |
| K Factor | 1.906863 |
| Cup Type | Single Cup |
| Series | 3500 |
| Enclosure | N/A |
| Origin | Cups |
| Radial Rating | 6117.2 lbf |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Weight | 0.587 LB |
| EAN or UPC | 53893128092 |

