- Series 355 Single Cup
- 3.346" OD x 11/16" Wide
- 0.050" Maximum Housing Fillet Radius
- Precision Tolerance
| O.D. | 3.346 in |
| Cone Width | N/A |
| Enclosure | N/A |
| Tolerance | Precision |
| O.D. Type | Straight |
| Series | 355 |
| Cup Width | 0.6875 in |
| Origin | Cups |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.05 in |
| Bearing Type | Single Cup |
| Material | Steel |
| Cup Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Weight | 0.398 LB |
| EAN or UPC | 53893010229 |

