- 3500 Series Single Cone
- 1 1/2" Straight Bore
- 1.2160" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Cone Width | 1.216 in |
| Bearing Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Radial Rating | 6117.2 lbf |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 1 1/2 in |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Cone Type | Single Cone |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| Series | 3500 |
| Cup Width | N/A |
| K Factor | 1.906863 |
| Enclosure | Open |
| Weight | 1.227 LB |
| EAN or UPC | 53893129075 |

