- Series 3600 Single Cup
- 2 7/16" OD x 15/16" Wide
- 0.130" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | N/A |
| I.D. | N/A |
| Series | 3600 |
| Origin | Cups |
| Bearing Type | Single Cup |
| Cup Type | Single Cup |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.13 in |
| O.D. | 2.4375 in |
| K Factor | 2.069088 |
| Cup Width | 0.9375 in |
| Cone Width | N/A |
| O.D. Type | Straight |
| Tolerance | Standard |
| Radial Rating | 4781.2 lbf |
| Material | Steel |
| Weight | 0.33 LB |
| EAN or UPC | 53893129471 |

