- Series 365 Double Cup
- 3.543" OD x 1.6563" Wide
- 0.030" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
description
- The most basic and widely used type of tapered roller bearing. It is comprised of two main separable parts, the inner race assembly cone and the outer race cup. During equipment assembly, single-row bearings can be set to the required clearance (endplay) or preload condition to optimize performance.
| Cone Width | N/A |
| Radial Rating | 4635.9 lbf |
| Material | Steel |
| Series | 365 |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Double Cup |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Double Cup |
| Tolerance | Standard |
| Family Name | Tapered Roller Bearing Double Cup |
| O.D. | 3.543 in |
| K Factor | 1.826756 |
| Enclosure | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.03 in |
| Origin | Cups |
| Cup Width | 1.6563 in |
| Weight | 1.141 LB |
| EAN or UPC | 53893013152 |

