- 36600 Series Single Cone
- 5 5/8" Straight Bore
- 1 1/8" Wide
- 0.060" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| O.D. | N/A |
| Bearing Type | Single Cone |
| K Factor | 1.585353 |
| Enclosure | Open |
| Material | Steel |
| Cone Type | Single Cone |
| Bore Type | Round Bore |
| Tolerance | Standard |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.060 in |
| Series | 36600 |
| I.D. | 5 5/8 in |
| Cup Width | N/A |
| Radial Rating | 10598.4 lbf |
| Origin | Cones |
| Cone Width | 1 1/8 in |
| Weight | 3.967 LB |
| EAN or UPC | 53893271927 |

