- 365 Series Double Cone
- 2" Straight Bore
- 2.9530" Wide
- 0.030" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Enclosure | Open |
| O.D. | N/A |
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.030 in |
| Radial Rating | 4635.9 lbf |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Double Cone |
| Cone Type | Double Cone |
| Series | 365 |
| Tolerance | Standard |
| Origin | Cones |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 2 in |
| K Factor | 1.826756 |
| Cone Width | 2.953 in |
| Cup Width | N/A |
| Weight | 2.064 LB |
| EAN or UPC | 53893015705 |

