- 365 Series Single Cone
- 2.0310" Straight Bore
- 7/8" Wide
- 0.080" Maximum Shaft Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Shaft Fillet Radius [Max] | 0.080 in |
| K Factor | 1.826756 |
| Origin | Cones |
| Cone Type | Single Cone |
| O.D. | N/A |
| Series | 365 |
| Tolerance | Standard |
| Material | Steel |
| Cone Width | 7/8 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Rating | 4635.9 lbf |
| Bearing Type | Single Cone |
| Cup Width | N/A |
| I.D. | 2.031 in |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.738 LB |
| EAN or UPC | 53893015767 |

