- Series 36900 Single Cup
- 8 15/16" OD x 0.9063" Wide
- 0.060" Maximum Housing Fillet Radius
- Standard Tolerance
| Radial Rating | 11283.9 lbf |
| Series | 36900 |
| Enclosure | N/A |
| Bearing Type | Single Cup |
| I.D. | N/A |
| Cup Type | Single Cup |
| Cone Width | N/A |
| Housing Fillet Radius [Max] | 0.06 in |
| O.D. | 8.9375 in |
| Cup Width | 0.9063 in |
| Origin | Cups |
| Material | Steel |
| Tolerance | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| K Factor | 1.325915 |
| Weight | 1.98 LB |

